Polski Program Badawczy inauguruje swój system certyfikacji
2 stycznia, 2017

Oto pierwsza na świecie droga wykonana z paneli słonecznych. Zapewni energię dla 3,5-tys. miasteczka

Właśnie otwarto pierwszy odcinek drogi z paneli słonecznych na świecie. Liczy zaledwie kilometr, ale to powinno wystarczyć do oświetlenia ulic pobliskiego miasteczka, które zamieszkuje 3,5 tys. osób.

Francuska minister środowiska, Ségolène Royal, w tym tygodniu otworzyła oficjalnie pierwszą na świecie drogę wykonaną z paneli słonecznych. Kilometrowa jezdnia mieści się w Normandii, w niewielkiej miejscowości Tourouvre.
Składa się z 2880 paneli, które mają wytwarzać wystarczającą moc do zasilania lamp ulicznych w miasteczku zamieszkanym przez 3,5 tys. osób.
Budowa drogi pochłonęła około 5 mln euro i trwała 5 lat.

Panele słoneczne zostały pokryte specjalną warstwą krzemu, aby nie niszczały pod wpływem naporu przejeżdżających samochodów.

Droga z paneli słonecznych wciąż jest w fazie eksperymentów – przez najbliższe dwa lata będzie testowana, głównie pod względem wytrzymałości i wydajności.

– Ta droga testowa pozwoliła nam na udoskonalenie procesu instalowania paneli słonecznych i ich produkcji w celu optymalizacji innowacji – mówi Jean-Charles Broizat z firmy budowlanej Colas Wattway, która odpowiadała za budowę drogi.

 

źródło: http://www.fpiec.pl/post/2016/12/23/otopierwszanaswieciedrogazapalnelislonecznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *